WINTER DOG ADVENTURE GUIDE

 


HUN

A kutya társaságában eltölthető téli, szabadtéri programok a hideg és a lucskos időjárás miatt kevésbé közkedveltek, azonban ők ugyanúgy szeretik a havat, mint a kisgyerekek, sőt. Az én kutyuskám Gigi, idén télen, 4 évesen látott először havat, hiszen az előző 3 évben nagyon kis mennyiség esett itt Szentendrén. Amikor meglátta, nem tudott betelni vele. Beleugrott, belehempergett, játszott, ugrabugrált, önfeledten élvezte a játékot.

 

Ilyenkor gazdiként tartsuk szem előtt, hogy óvnunk kell a bundáját a teljes átnedvesedéstől. Ha a hó nagyon vizes, van néhány fontos, betartandó alapszabály, hiszen a kutyák is megfázhatnak, de akár ki is hűlhetnek.

 

Először is nagyon figyeljünk, hogyan mozog a kutya. Ugyanúgy jár-e, mint ahogyan az megszokott, vagy esetleg látszik rajta, hogy reszket vagy görcsös. Valójában ők ugyanúgy reagálnak a hidegre, mint mi, csak mivel nem tudják, hogy mi történik velük, ezért nem képesek tenni ellene. Ha látod rajta, hogy fázik, mielőbb menjetek be a jól meleg lakásba!

 

Amennyiben lehetséges, akkor induljatok sétálni, amikor süt a nap, hiszen a kutyusoknak is szükségük van D-vitaminra, amit természetes úton napsütéssel lehet pótolni. A hosszabb szőrű kutyák nyilván nehezebben fagynak át, viszont a rövidszőrűekre fokozottan vigyázni kell!

 

Ne csak a saját bőrödet hidratáld a hidegben, hanem a kutyáét is. Erről sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig az ő bőrük ugyanúgy kiszáradhat, mint a miénk. Főleg azok a kutyák sokkal kitettebbek, amelyek lakásban élnek, hiszen egyrészről a fűtés szárító hatással van rájuk, másrészről pedig a kinti hideg igénybe veszi a bőrüket és dehidratálja azt. Megfelelő megoldás lehet, ha kókuszolajjal kened be a kutyus kiszáradt és repedezett bőrét, ami főleg a füleknél, a mancsoknál és a faroknál fordul elő.

 

Mint az megszokott, télen-nyáron oda kell figyelni, hogy kellő mennyiségű folyadékot biztosítsuk a kutyának, hiszen a belső hidratálás télen is kiemelt jelentőséggel bír!

 

A mancsok ápolása is kulcskérdés, főleg ott, ahol sózzák a járdákat. A tappancsok közötti szőrt télen is szükséges nyírni, mert ekkor felhalmozódhat bennük a hó és a jég, így a betapadás miatt sokkal hamarabb kihűlhetnek. Mindezek mellett a járdán található só megégetheti a kutya bőrét, ezért a séták után mindig le kell öblíteni és meg kell törölgetni a fáradt lábacskákat. Ha van rá lehetőségünk, használjunk speciális mancsvédő krémet is.

 

Amennyiben kertesházban laktok, ügyelj arra, hogy a kerítés mellől is lapátold el a havat, így megelőzhető, hogy a kutyusod a felhalmozott hóról kiugorjon.

 

Tévedés azt gondolni, hogy ha a kutyának a téli időszakban nagyobb mennyiségű ételt adunk és több zsírt halmoz fel, az jót tesz neki. A kutyusnak ugyanúgy, mint nekünk embereknek­ nincs szükségük extra zsírrétegre. Ők a hideg ellen vastagabb téli bundát növesztenek.

 

Sétáltatásnál figyeljünk arra, nehogy olyan terepre keveredjen a kutya, amit nem ismerünk, ahol nem tudjuk, mi van a hó alatt. Ne engedjük őket szabadon, hiszen nagyobb árkot, vagy akár egy tavat is befedhet a hó és a jég, amit nem látunk, viszont, ha beszakad alatta, akkor az akár tragédiához is vezethet.

 

Kezeljük körültekintően a háztartásban használt fagyállót, kis kedvencünk nehogy hozzáférjen, mert ha véletlenül beleiszik, abba belehalhat.

 

Az idős kutyákra télen fokozottabban oda kell figyelni, mert a hideg idő gyakran súlyosbítja, felerősíti a már meglévő betegségek tüneteit, például az ízületi fájdalmakat.

 

És hogy miből látod, hogy a kutya kihűlt?

 

Kis szervezete automatikusan a test közepe felé irányítja a vért a végtag felől, hogy a létfontosságú szerveket melegen tartsa. Ilyenkor a kutya füle, mancsa és farka is olyannyira kihűlhet, hogy jégkristályok jelennek meg a szőrön és a szöveteken, ami fagyási sérüléseket okoz. Figyelj arra, hogy ha a bőre sápadt vagy szürke, akkor minél előbb menjetek fedett helyre. Fontos, nem szabad egyből felmelegíteni a fagyott területet, hiszen a hirtelen vérbőség miatt ez rendkívül fájdalmas lehet. Tehát ne dugd például egyből meleg vizes fürdőbe, hanem próbáld meg fokozatosan melegíteni. A hypothermiás állapot súlyosbodásával az izmok merevvé válnak, a pulzus- és légzésszám lelassul, amelyek hatására a kis állat kevésbé reagál az ingerekre. Ez akár életveszélyes is lehet. A megoldás minden estben az, hogy melegebb helyre mentek, mert akkor testhőmérséklete fokozatosan tud normalizálódni.

 

Téli kutyás programajánló

 

És hogy egy szuper programot tudjunk ajánlani nektek, kerestünk egy gyalogos szakági túravezető herbalistát, aki nagyon szívesen adja át tudását akár kutyusok társaságában is. Regina beszélgetésünkkor elmondta, téli túráin fontos számára, hogy a résztvevők valóban felejthetetlen természetközeli élményekkel és hasznos információkkal térjenek haza. Rengeteg túrát vezet télen és nyáron egyaránt, az ország minden részén felbukkan. A teljesség igénye nélkül a következő 3 hónapban ilyen helyszínek például Nógrád, a Prónay-kilátó, Esztergom, Piliscsaba és Márianosztra. De a közelgő túrái között szerepelnek kirándulások a Börzsönybe, Bakonyba, Bükkbe, Zemplénbe és a Balaton-felvidékre is.

ENG

Winter outdoor activities with dogs are less popular because of the cold and slushy weather, but they love the snow as much as the little kids, and even more. My puppy, Gigi, saw snow last winter for the first time at the age of 4, as it had fallen very little here in Szentendre in the previous 3 years. When she saw it, she couldn't get enough. She jumped in, rolled around in it, played, and enjoyed the game.

 

In such cases, as a pet owner, we should keep in mind that we need to protect the fur from getting completely drenched. If the snow is very wet, there are some important basic rules to follow, as dogs can get cold or even chilled.

 

First of all, pay attention to how the dog moves. Does she move in the same way as usual, seem to be trembling or cramping. In fact, they react to the cold in the same way as we do, but because they don't know what is happening to them, they can't do anything about it. If you see that she's cold, get her into a warm flat as soon as possible!

 

If it is possible, go for a walk when the sun is shining, as dogs need vitamin D, which can be naturally replaced by sunshine. Longer-haired dogs obviously have less chance of frostbite, but short-haired dogs need extra care!

 

Don't just moisturize your own skin in the cold, but your dog's too. We often tend to forget this, even though their skin can dry out just as much as ours. Especially dogs that live indoors are much more sensitive, because on one hand the heating has a drying effect and on the other hand the cold outside takes a toll on their skin and dehydrates it. A good solution can be to use coconut oil on your dog's dry and cracked skin, which is mainly on the ears, paws and tail.

 

As usual, in winter and summer, attention must be paid to give your dog enough water, as internal hydration is very important in winter too!

 

Paw care is also a key issue, especially where pavements are salted. The hair between the paws also needs to be trimmed in winter, when snow and ice can gather and cause them to cool down much more quickly due to freezing. In addition, the salt on the pavement can burn your dog's skin, so tired paws should always be washed and dried after walks. If possible, use a special paw cream.

 

If you live in a family house, make sure you remove the snow from the fence to prevent your dog jumping off the snow.

 

It is a mistake to think that giving your dog more to eat in the winter and letting him store more fat is good for her. Puppies, like humans, do not need extra fat. They grow a thicker winter coat to protect against the cold.

 

When walking, be careful not to take your dog into places you don't know, where you don't know what's under the snow. Don't let them run free, as a large ditch or even a pond may be covered with snow and ice that we can't see, but if it gets trapped underneath, it could lead to a tragedy.

 

Handle the antifreeze liquid with care, so your pet doesn't get access to it, because if she accidentally drinks it, she could die.

 

Older dogs need more attention in winter, as cold weather often causes an acute exacerbation of existing conditions, such as arthritis.

 

And how do you know the dog is cold?

 

His body automatically directs blood from the limb to the centre of the body to keep vital organs warm. When this happens, the dog's ears, paws and tail can become so cold that ice crystals appear on the fur and tissues, causing frostbite. Make sure you get her indoors as soon as possible if her skin is pale or grey. Importantly, you should not immediately warm the frostbitten area, as this can be extremely painful due to the sudden rush of blood. So for example, do not put it in a warm water bath immediately, but try to warm it slowly. As the hypothermia worsens, the muscles become stiff and the heart rate and respiration slow down, making the animal less reactive to stimuli. This can be life-threatening. The solution is always to go to a warmer place, so that his body temperature can gradually return to normal.

 

Winter Dog Program Guide

 

And to offer you a great programme, we've found a specialist walking tour guide who is happy to share herbalist knowledge with you, even in the dog friendly group. During our conversation, Regina told us that on her winter hikes, it is important to her that the participants return home with truly unforgettable experiences in close contact with nature and useful information. She leads a lot of hikes in winter and summer, travelling all over the country. For the next 3 months, these include Nógrád, the Prónay Lookout, Esztergom, Piliscsaba and Márianosztra. But his upcoming tours also include trips to Börzsöny, Bakony, Bükk, Zemplén and the Balaton highlands.


Comments

Popular Posts